Като говорим за източване на пари и се сетих.
Познавах един човек, който харчеше всички пари, което печели. По едно време имаше пет кредитни карти и всички бяха източени докрай.
С него говорехме за тези разходи и той имаше много и логични обяснения за тях.
Когато нямаше логични обяснения, казваше „веднъж се живее“, „нямаше как да го нямам това“, „това е разумен разход“, „друг път може да нямам възможност“, „за какво друго печеля пари“, „на намаление е, спестявам така“.
Предполагам се досещате, че не му беше възможно да изгради трайни отношения. Нито семейни, нито приятелски, защото правеше от всички приятели кредитори.
Това е краен случай, но замисляли ли сте се за следното.
Не е просто пестеливост
Самото действие да управлявате парите и разходите си, може да доведе до това да имате поне 30% по-висока пенсия от хората, които не ги управляват.
Тук не говоря за това да сте стиснати. Всеки личен бюджет първо трябва да има 10% за фонда „и аз съм човек“, защото това води до емоционално удовлетворение и човек директно разбира смисъла на това да работи за себе си.
След това идва перото за битови сметки и храна.
Няма да разглеждаме структурата на бюджета, но самият процес да управлявате приходи и разходи може да доведе до 10-20% инвестиции, които да променят качеството на живота ви към по-добро. През целия ви живот.
Източването на пари става чрез психологическите ни травми, вредни навици, сравняване и подражаване на другите хора, непознаване на работещите практики. Най-катастрофалните са психологическите травми, затова ще ги разгледаме накрая.
1. Липсата на бюджет и семеен бюджет води до източване на пари
Иначе казано, ако не си правите сметката, разходите могат да ви видят сметката.
Поддържането на бюджет ви позволява да видите къде сте, какво допълнително може да си позволите. Да планирате и годишните разходи, включително почивките.
Да имате семеен бюджет или бюджет на двойката спомага не само за оптимизиране на разходите и планирането на разходите в семейство. Семейният бюджет заздравява двойката и носи успокоение и сигурност.
2. Бързи кредити
Ползването на бързи кредити показва, че имате да поработите над бюджета си.
Хората са свикнали да гледат само парите, които трябва да платят като лихва за конкретния кредит. Изглежда уж „привлекателно“, ако вземате кредит за две седмици.
Замислете се, че годишната лихва на бързите кредити може да е повече от 50%!
Сравнете с годишната лихва на ипотечните кредити, например. Не случайно компаниите за бързи кредити са готови за поемат всички рискове за дейността си.
3. Повече от един ипотечен кредит
Тук говоря за случаите, когато не сте си направили инвестиционната сметка за втория (или следващите) имоти наистина добре.
Чух един познат веднъж да казва: „ако имаш повече от един ипотечен кредит, си продал душата си“.
Може да звучи малко пресилено, но психологическият товар на страховете да не те уволнят е огромен.
4. Показване на непосилни класа и имидж
Тук говорим за стремеж към имидж и разходи, които реално са много високи спрямо доходите ви.
Всичко идва от сравняването с другите хора. Трябва да ви кажа, че сравняването с другите може да е много съсипващо за вас и семейството ви. Даже, когато ви изглежда оправдано.
Хората, които се сравняват с другите, вследствие на това се опитват да се доказват и обикновено имат значително по-малки пенсии от не-доказващите се.
Не случайно говоря за пенсии. Изглежда, че в бъдеще, за да имаме пенсия отговаряща на нужното ни качество на живот, трябва да се потрудим.
5. Дълбоките психологически причини в основата на източване на пари
5.1. Смятате се за недостатъчни (и несъзнавано)
Смятате, че не сте достатъчно добри, че трябва да се доказвате, да се развивате.
Едно е да имате конкретна задача в живота и заради нейното изпълнение да се налага да придобивате нови знания и умения. Това е практическо развитие, което директно се реализира и може да носи ползва (материална и нематериална).
Обаче, когато искате да се развивате заради самото развитие; да ставате по-добри, защото по същество се смятате за лоши, това са травматични причини за развитие.
5.2 Не заслужавам да получавам
Това е свързано с несъзнаваното убеждение „не съм достатъчен“.
Логиката е ясна, като не съм достатъчен и достатъчно добър, не заслужавам да получавам по-голяма заплата, нито повече внимание от близките, нито повече любов и т.н.
Тези две убеждения водят до много голяма вътрешна критика и сравняване с другите хора. Сравняването винаги води до „ето, по-добри са в това и това“ и после до „трябва да се доказвам и развивам“.
Тук травмите най-често идват от родители и баби, и дядовци. Полезна работа върши семейна констелация, родова констелация.
5.3. Състояние на вътрешна нищета и недоимък
Пак не е съвсем съзнавано.
Показателни са мисли като „не заслужавам“, „трябва да науча още неща, да се докажа и тогава ще ми вдигнат заплатата“, „срам ме е да искам увеличение на заплатата, не мога“, „не мога да вдигна цените на продуктите и услугите си“, „все ще съм без пари“, „толкова се трудя, а нямам време за почивка и ваканции“.
Тук влизат и практиките „бели пари за черни дни“ и „трябва да събера пари, поне да има за погребението ми“.
Обикновено в такива случаи, колкото пари е събрал човекът, наистина стигат само за погребението му … Да сте видели някой непогребан!? – все се намират пари близките да го погребат.
Колкото и бога да е човек, пак може да бъде в състояние на нищета. Не харчи за себе си, постоянно събира и трупа неща (но не инвестиции), гледа на бъдещето като на черна съдба.
Има го и следващият вариант на състояние на нищета.
5.4. Да направим всичко за децата.
Децата да за подсигурени за възможно всичко: апартаменти, коли, пари. Ами за какво да се развиват и трудят тогава?! Ще блокират и те също ще бъдат в състояние на нищета.
Тук има много характерен израз, който съм чувал основно от мъже: „мене кучета ме яли“. Източване на пари и живот.
Трябва да е ясно, че убежденията „не съм достатъчен“, „не заслужавам“ включват вътрешна програма за самоунищожение. Човек може да се самоунищожи чрез мизерия (включително да дари цялото си имущество), лишения, работохолизъм, алкохолизъм и други зависимости.
5.5. Убежденията, които източват парите и ги гонят
Например: „ние [нашата фамилия] не се справяме с парите / не сме търговци / ние даваме, а не вземаме / не търсим помощ“, „все сме нямали пари и вие ще сте така“ – това към децата и е ясно, че е негативно програмиране, и т.н.
Също убеждения като „само богатите могат да инвестират“; „богатите са богати, защото крадат“ – това дори, без да се помисли какво значи богат; „нас ще ни оценят и без да се хвалим“, „и нашият ден ще дойде“ – дали и след 100 години ще дойде?!
6. Вредни навици
Всичко това води до изграждането на навици. Колкото и да работим със себе си и да се освобождаване от травми, накрая трябва да променим досегашните навици. Да си създадем нови и по-здравословни.
Може да започнете директно да създавате нови навици с помощта на изграждането на личния и семеен бюджет.
Виждате, че има много причини, които не само водят до източване на пари, но и ви спират от потенциално по-големите приходи.
Тези причини се отразяват не само на финансите, но и създават проблеми в отношенията, и рушат вътрешното спокойствие и удовлетворение.
Работата с тях ще доведе до подобрение във всички сфери на живота.
Божидар Цендов, психотерапевт, семеен терапевт, констелатор
За да получавате бързо още статии от мен, абонирайте се тук.
Моля, помогнете тази статия да стигне до повече хора като я споделите